statystyki

wizyt dziś :3
wczoraj :11
ten miesiąc :70
ten rok :794
wszystkie :25097

usługi pogrzebowe

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Białymstoku ma wieloletnie doświadczenie w branży pogrzebowej. Jesteśmy stowarzyszeni w "Polskiej Izbie Pogrzebowej", która skupia największe i najprężniej działające firmy w kraju.

 

Kompleksowe usługi pogrzebowe świadczymy od 1996 roku w naszym Domu Pogrzebowym "NOWOGRÓDZKA". W pracy kierujemy się etyką zawodową, która nakazuje nam życzliwość, wyrozumiałość oraz wszelką pomoc w obliczu bolesnych chwil przeżywanych przez Rodzinę i Bliskich zmarłego. W tym trudnym momencie ostatniego pożegnania nasza rola polega na odciążeniu Państwa w kwestiach organizacyjnych i logistycznych związanych z pożegnaniem i pochówkiem osoby zmarłej.

 

Świadczymy usługi przez całą dobę pod numerem telefonu (85) 6752622, kom. 503071694, pogotowie pogrzebowe 19588.
 
 
Dom pogrzebowy :
- ul. Nowogródzka 13, Białystok, tel. (85) 675-26-22

 

Zakład produkcji wieńców :
- ul.Nowogródzka 11, Białystok, tel. (85) 675-32-20

 

Zakład pomnikarski :
- ul. Wysockiego 63, Białystok, tel. (85) 653-99-70

 

Sprzedaż zniczy i kwiatów :
- ul. Wysockiego 63, Białystok, tel. (85) 653-99-69

 

Zakład produkcji trumien :
- ul. Orzeszkowej 30, Białystok, tel. (85) 732-03-11

 

Wszelkie zapytanie można kierować równiez na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
karawan_2 W czasach kiedy prężnie rozwija się branża luksusowych samochodów pogrzebowych, postanowiliśmy przypomnieć ceremonie pogrzebowe, jakie przed ponad 100 laty były powszechne. W zakresie naszych usług pogrzebowych już niedługo pojawi się oferta przewozu starodawnym karawanem konnym.
Zaprzęgi konne aż do końca XIX w były powszechnym środkiem transportu, i to w każdej niemal dziedzinie życia. Spotkać można było wozy pocztowe, konne wozy strażackie, policyjne, karetki konne, a także dorożki, dyliżanse i oczywiście karawany.
   
Zapewne mało kto dzisiaj pamięta, że wytwarzaniem drewnianych kół i wszystkich drewnianych elementów wozów konnych zajmował się stelmach we współpracy z kołodziejem kowalem i rymarzem.
Karawan pogrzebowy był pojazdem, którym w sposób uroczysty, odprowadzano zmarłego na cmentarz. Do pogrzebów używano zwykle prostych czarnych wozów konnych. Zdarzały się również karawany bardziej paradne, zdobione figurami aniołów, różnymi ornamentami sakralnymi i symbolami pogrzebowymi. Niejednokrotnie obok karawanu maszerowali mężczyźni – żałobnicy w specjalnych zdobionych pelerynach.
Powóz udekorowany, konie w zaprzęgu przyozdobione kirem, z pióropuszami, woźnica w odświętnym stroju - tak z pełnym ceremoniałem, powoli, kondukt żałobny przejeżdżał, a w zasadzie przechodził, z domu, do świątyni i na miejsce ostatniego spoczynku zmarłego.
karawan_3
   
karawan_6 W 2009 roku na jednym z portali aukcyjnych zakupiliśmy karawan konny dostosowany do zaprzęgu na 2 konie. Pojazd najprawdopodobniej został skonstruowany pod koniec XIX w. na Żywiecczyźnie, albo też tam był zarejestrowany jako karawan konny. Posiada tabliczkę indentyfikacyjną, ale do tej pory jeszcze nie udało nam się odkryć całej historii tego powozu. Drewniany karawan na metalowym, kutym i resorowanym podwoziu wyposażony jest w przeszkloną kabinę. W narożach powozu kolumny w postaci aniołów z gałązkami palmowymi w ręku wspierają dach. W symbolice podobno są to Anioły Żałoby i Pamięci, które wiecznie oddają hołd zmarłemu i przypominają o zaletach i szlachetności nieboszczyka. Na dachu powozu klęczy Anioł Wiary z krzyżem w ręku symbolizujący zwycięstwo nad śmiercią czyli fundamentalną prawdę wiary chrześcijańskiej.
   
Niestety przez wiele lat karawan stał w szopie i czas nie był zbyt łaskawy ani dla konstrukcji powozu ani przepięknych rzeźbionych figur, lamp czy pozostałych unikalnych zdobień. Większość elementów musieliśmy poddać renowacji, części niestety nie udało się uratować, staraliśmy się jednak jak najwierniej odtworzyć zniszczone detale.
Piękne stare lampy naftowe oraz malowane szyby stanowiące przeszklenia nie przeżyły próby czasu. Na szczęście są w Polsce zakłady rzemieślnicze, które produkują elementy wyposażenia pojazdów konnych i bardzo podobne lampy udało nam się zdobyć.
karawan_1
   
karawan_4 karawan_5 karawan_7
     
Karawany i cały ceremoniał pogrzebowy z epoki naszych dziadów i pradziadów różni się od tego w jaki sposób teraz, w XXI wieku, odprowadzamy naszych bliskich na miejsce spoczynku. To co było powszechnym elementem polskiego krajobrazu kiedyś, dziś niejednokrotnie może budzić zdziwienie i zaskakiwać oprawą.
I tylko przyczyna takich uroczystości pozostaje niezmienna.........
 
Świadczymy profesjonalne usługi związane z produkcją trumien, na sprzedaż oraz na potrzeby własnego funerarium. Posiadamy własną stolarnię z nowoczesną komorą lakierniczą. W naszej ofercie znajdują się trumny dębowe oraz wykonane z drewna olchowego i sosnowego. Stosujemy wysokiej jakości kapy i okucia. Prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną na terenie całego kraju. Partnerzy regionalni firmy są zaopatrywani w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia. Więcej informacji pod nr telefonów (85)7320311, 503071794
 
W zakresie naszej działalności znajduje się florystyka żałobna. Zajmujemy się produkcją wieńców, wiązanek pogrzebowych i nagrobnych. Produkujemy wieńce z kwiatów żywych oraz sztucznych z wykorzystaniem naturalnych i sztucznych podkładów z jedliny. Oferujemy Państwu szeroki wybór kompozycji kwiatowych wybranych z naszego katalogu lub na indywidualne zamówienie. Kontakt z zakładem produkcji wieńców (085) 675 32 20.
 

tablica_jezus

Od ponad 20 lat prowadzimy produkcję oraz sprzedaż nagrobków. Oferujemy szeroką ofertę pomników kamiennych, z granitu importowanego z całego świata, w różnych kolorach i odcieniach. Wykonujemy nagrobki granitowe z około 30 rodzajów kamienia naturalnego, ze wzorów własnych lub na indywidualne zamówienie klienta.
Proponujemy liternictwo piaskowane, kute, złocenie naturalnym złotem oraz galanterię mosiężną. Posiadamy szeroki wybór akcesoriów nagrobkowych: wazonów, krzyży, aplikacji, podstawek pod znicze oraz wielu wyrobów zdobniczych.
Świadczymy również inne usługi kamieniarskie w zakresie realizacji tablic pamiątkowych i okolicznościowych , schodów i parapetów.
Wieloletnie doświadczenie, zaplecze maszynowe oraz wykwalifikowani pracownicy pozwalają nam uzyskać najwyższą jakość naszych produktów.