karawan_2 W czasach kiedy prężnie rozwija się branża luksusowych samochodów pogrzebowych, postanowiliśmy przypomnieć ceremonie pogrzebowe, jakie przed ponad 100 laty były powszechne. W zakresie naszych usług pogrzebowych już niedługo pojawi się oferta przewozu starodawnym karawanem konnym.
Zaprzęgi konne aż do końca XIX w były powszechnym środkiem transportu, i to w każdej niemal dziedzinie życia. Spotkać można było wozy pocztowe, konne wozy strażackie, policyjne, karetki konne, a także dorożki, dyliżanse i oczywiście karawany.
   
Zapewne mało kto dzisiaj pamięta, że wytwarzaniem drewnianych kół i wszystkich drewnianych elementów wozów konnych zajmował się stelmach we współpracy z kołodziejem kowalem i rymarzem.
Karawan pogrzebowy był pojazdem, którym w sposób uroczysty, odprowadzano zmarłego na cmentarz. Do pogrzebów używano zwykle prostych czarnych wozów konnych. Zdarzały się również karawany bardziej paradne, zdobione figurami aniołów, różnymi ornamentami sakralnymi i symbolami pogrzebowymi. Niejednokrotnie obok karawanu maszerowali mężczyźni – żałobnicy w specjalnych zdobionych pelerynach.
Powóz udekorowany, konie w zaprzęgu przyozdobione kirem, z pióropuszami, woźnica w odświętnym stroju - tak z pełnym ceremoniałem, powoli, kondukt żałobny przejeżdżał, a w zasadzie przechodził, z domu, do świątyni i na miejsce ostatniego spoczynku zmarłego.
karawan_3
   
karawan_6 W 2009 roku na jednym z portali aukcyjnych zakupiliśmy karawan konny dostosowany do zaprzęgu na 2 konie. Pojazd najprawdopodobniej został skonstruowany pod koniec XIX w. na Żywiecczyźnie, albo też tam był zarejestrowany jako karawan konny. Posiada tabliczkę indentyfikacyjną, ale do tej pory jeszcze nie udało nam się odkryć całej historii tego powozu. Drewniany karawan na metalowym, kutym i resorowanym podwoziu wyposażony jest w przeszkloną kabinę. W narożach powozu kolumny w postaci aniołów z gałązkami palmowymi w ręku wspierają dach. W symbolice podobno są to Anioły Żałoby i Pamięci, które wiecznie oddają hołd zmarłemu i przypominają o zaletach i szlachetności nieboszczyka. Na dachu powozu klęczy Anioł Wiary z krzyżem w ręku symbolizujący zwycięstwo nad śmiercią czyli fundamentalną prawdę wiary chrześcijańskiej.
   
Niestety przez wiele lat karawan stał w szopie i czas nie był zbyt łaskawy ani dla konstrukcji powozu ani przepięknych rzeźbionych figur, lamp czy pozostałych unikalnych zdobień. Większość elementów musieliśmy poddać renowacji, części niestety nie udało się uratować, staraliśmy się jednak jak najwierniej odtworzyć zniszczone detale.
Piękne stare lampy naftowe oraz malowane szyby stanowiące przeszklenia nie przeżyły próby czasu. Na szczęście są w Polsce zakłady rzemieślnicze, które produkują elementy wyposażenia pojazdów konnych i bardzo podobne lampy udało nam się zdobyć.
karawan_1
   
karawan_4 karawan_5 karawan_7
     
Karawany i cały ceremoniał pogrzebowy z epoki naszych dziadów i pradziadów różni się od tego w jaki sposób teraz, w XXI wieku, odprowadzamy naszych bliskich na miejsce spoczynku. To co było powszechnym elementem polskiego krajobrazu kiedyś, dziś niejednokrotnie może budzić zdziwienie i zaskakiwać oprawą.
I tylko przyczyna takich uroczystości pozostaje niezmienna.........